Stadsnätsföreningen

Konferens & utbildning

Konferenser är något som ligger Stadsnätsföreningen varmt om hjärtat eftersom det skapar ett naturligt sätt att nätverka på mellan nätägare, leverantörer, myndigheter, ägarrepresentanter och andra samarbetspartners för att stärka branschen. Det ger också föreningen chansen att möta dess medlemmar och associerade medlemmar.

Stadsnätsföreningen arbetar även aktivt med olika typer av utbildningar för föreningens medlemmar. Det kan handla om specifika utbildningar inom bland annat säkerhet, Robust fiber eller juridik. Föreningen erbjuder också skräddarsydda uppdragsutbildningar som kan arrangeras med enskilda stadsnät eller kluster.

Vill du veta mer om vår konferensverksamhet eller är du intresserad av en specifik utbildning? Klicka dig vidare till respektive kategori längre ned på sidan.

Konferens

Stadsnätsföreningen anordnar årskonferensen under våren och Höstforum under hösten.

Utbildning

Stadsnätsföreningen erbjuder utbildning som är specifikt anpassade för branschen och för stadsnäten.